1453-39

Peyzaj Proje ve Uygulama 

ÜRÜN KATEGORİLERİ

log-41siparisimnemanagelri-77 yurticisondedneme-98

BİZ SİZİ ARAYALIM

Biz Sizi Arayalım
whatsapp22222-26

FACEBOOK

Çalı Formlu Bitkiler » ABELIA grandiflora ,Hopleys cov,Güzellik Çalısı fidanı

ABELIA grandiflora ,Hopleys cov,Güzellik Çalısı fidanı ABELIA grandiflora ,Hopleys cov,Güzellik Çalısı fidanı
Ürün Kod: 8690100500000


Perakende alışveriş için e-fidanlık

1001fidan.com

ziyaret edebilirsiniz...

qr code

Anavatanı Çin olan bu herdem yeşil çalı sarkık formdadır.Habitusu 1-1,5 m. ye  ulaşabilir, ama budama ile 50-80 cm  arasında tutabilirsiniz.Normal abelyaya göre daha bodur yapıdadır,daha kompakttır. Yazın başlangıcından sonbaharın sonuna kadar beyaz renkli, küçük çan biçiminde, 1 cm büyüklüğünde çiçekler açar. 1-2 cm büyüklüğünde, oval şekilli, kenarları dişli olan yaprakları vardır. Yaprakları koyu yeşil-sarımtrak beyaz renkte olup, parlak bir görüntüye sahiptir.


Yetişme İstekleri

Işık: Abelia’lar kara ikliminin hakim olduğu yerlerde yarı gölge ve gölge yerlerden hoşlanır, denize yakın bölgelerde güneş ve gölge her mekanda kullanılabilirler.

Su: Su istekleri ortalama bir bahçe bitkisininki kadardır. Hava sıcaklığının –5 ve altına düştüğü yerlerde yapraklarını dökebilir ancak bahar aylarında hızlı şekilde kendini toparlar. 

Toprak: Her tür bahçe toprağında yetişebilir.

Üretim: Yarı odunsu sürgünlerden alınan yeşil çelikler sonbahar ve yaz aylarında rahatlıkla köklendirilebilmektedir. Çeliklerin köklenme süresince sisleme ünitesinde tutulması ve çeliklere dikimden önce IBA uygulanması olumlu etkiler yapmaktadır. Odun çelikleri ile de üretim sonbahar ve kış dönemlerinde yapılabilmektedir. 

Peyzaj Mimarlığında Kullanımı: Abelia’lar parlak yapraklarından dolayı tropik bahçe tarzında tesis edilen bahçelerde kullanılmaya elverişli bir bitkidir. Ayrıca minyatür boyuttaki yaprakları ve çiçekleri, zarif görüntüsü Abelia’yı oriental bahçeleri içinde ideal bir bitki yapar. Abelia sarkık formundan dolayı yerde olduğu kadar büyük çiçek saksılarında ya da kaplarda da kullanılmaya elverişlidir. Orta yükseklikteki istinat duvarlarından sarkıtıldığında duvar daha dekoratif hale getirilebilir. Abelia sıra halinde dikildiğinde istenmeyen görüntüleri engelleyecek, sınırları belirleyecek çit bitkisi gibi kullanılabilir. Yaprak ya da bitkinin başka bölümlerinin dökülmesi söz konusu olmadığından temiz bir bitkidir, bu bakımdan havuz ya da patio kenarında kullanılmaya elverişlidir. İstenirse budanarak şekli kontrol altında tutulabilir.

Dezavantajları: Toprakta alkalinite çok ise, bitki demir klorozisine maruz kalabilir. Kışın soğuk geçtiği yerlerde yapraklarını dökeceğinden kısa bir dönem için zayıf görüntü verebilir.


Ürün KategorileriAnasayfa - Hakkımızda - İletişim - Rss


Her Hakkı Saklıdır © 2014 Doğa Peyzaj