1453-39

Peyzaj Proje ve Uygulama 

ÜRÜN KATEGORİLERİ

log-41siparisimnemanagelri-77 yurticisondedneme-98

BİZ SİZİ ARAYALIM

Biz Sizi Arayalım
whatsapp22222-26

FACEBOOK

Çalı Formlu Bitkiler » Çalılar » AUCUBA japonica Crotonifolia,Keklik Kanadı

AUCUBA  japonica Crotonifolia,Keklik Kanadı AUCUBA japonica Crotonifolia,Keklik Kanadı
Ürün Kod: 8690100001101


Perakende alışveriş için e-fidanlık

1001fidan.com

ziyaret edebilirsiniz...

qr code
Toparlak yapılı, herdem yeşildir.
Yaprakları testere dişli, büyük, parlaktır..
Yaprağı mermerimsi sarı renktedir.
Meyvası kırmızıdır ve bütün kış kalır.
Gölge yada yarı gölge yerleri ve serin toprağı sever.
Kullanımı yalnız, öbekler, yarı serbest çitlerdir.

Yetiştiriciliği yapılan tür Aucuba japonica ve onun kültür formlarıdır. Her dem yeşil, 1,5–3 metre boylanabilen çalı formunda bir bitkidir. Yaprakları parlak, koyu yeşil renkli, 10–12 cm uzunluktadır.
Yaprak kenarları iri dişli, derimsidir. Meyveleri kırmızı renkli ve yaprakların arasında kısmen kaybolmuştur.

Üretimi

Tohum, çelik ve daldırma ile üretimi yapılır.
Tohum ile üretimde tohumlar olgunlaştıktan hemen sonra toplanıp kabukları temizlenir. Daha sonra ise soğuk camekânlara ekilerek çimlenmeleri beklenir. Çelikle üretimde ise ekim-kasım aylarında o yıl ki sürgünlerden 10–15 cm uzunluğunda çelikler alınır. Alınan bu çelikler doğrudan açık alana dikilir. Çeliklerin herhangi bir hormon ile muamele edilmesine gerek yoktur. Ertesi yıl mayıs-haziran aylarında köklenen çelikler yerlerinden sökülüp yastıklara alınır. İlk yıl büyüme yavaş olur ve satış boyuna gelmesi için 3 yıl geçmesi gerekir. Daldırma ile üretim fazla tercih edilmese de yine de uygulanmaktadır. Bunun için kuvvetli gelişen 1 yaşındaki dallar bükülerek toprağa daldırılır. Sonbaharda bunlar köklenmiş olur ve sökülerek ana bitkiden ayrılır.

Ekolojik İstekleri

En düşük sıcaklığın -15 0C’ nin altına düşmediği yerlerde açıkta yetiştirilir. Daha düşük sıcaklığın olduğu yerlerde ise kapalı mekânlarda taşınabilir büyük saksılar içinde yetiştirilir. Gölge ve gölgeli ortamlarda bulundurulmalıdır. Çeşitli toprak koşullarına ve kuraklığa dayanıklıdır. Ancak düzenli sulama ve organik maddece zengin topraklarda daha iyi gelişme gösterir. Toprağın bol nemli olmasının da faydası vardır.

Peyzajda Kullanımı

Aucuba bitkisi kirli havaya dayanıklıdır. Soliter, grup ya da sıralar halinde kullanılır. Peyzaj alanlarında bol gölge alan yerlerde kullanılmalıdır.
Ayrıca salon bitkisi olarak da geçerlidir. Aucuba japonica “variegata” kültür formunun yaprakları altın sarısı renkli olup çok dekoratif bir süs bitkisidir.

Ürün KategorileriAnasayfa - Hakkımızda - İletişim - Rss


Her Hakkı Saklıdır © 2014 Doğa Peyzaj