1453-39

Peyzaj Proje ve Uygulama 

ÜRÜN KATEGORİLERİ

log-41siparisimnemanagelri-77 yurticisondedneme-98

BİZ SİZİ ARAYALIM

Biz Sizi Arayalım
whatsapp22222-26

FACEBOOK

Çalı Formlu Bitkiler » Çalılar » BERBERIS thunbergii Admiration

BERBERIS thunbergii Admiration BERBERIS thunbergii Admiration
Ürün Kod: 8690100002301


Perakende alışveriş için e-fidanlık

1001fidan.com

ziyaret edebilirsiniz...

qr code
 Ormanların açıklık yerlerinde ve çitlerde yetişen, yaz kış yeşil veya yazın yeşil dikenli çalı formunda dikenli bir ağaççıktır.
 Kuzey yarımküre’nin ılıman bölgelerinde ve Avrupa’da sıkça görülür.

 Yazın yeşil olanlar Asya, Avrupa ve az miktarda Kuzey Amerika’da, hardem yeşil olanlar Orta ve Güney Amerika’da doğal olarak bulunurlar.

 Ülkemiz de ise İstanbul ve Trakya’da,değişik bir tipi de Karadeniz bölgesinde, yazın yeşil olan bazı türler doğal olarak yaşamaktadır.

 Bu bitkinin terkibindeki boyar madde Berberin’dir.
 Kuvvetli bir antiseptiktir.
 Reçine, müsilaj, ayrıca berberin, oxycantin, palmatin, jatror hizin gibi alkaloidler içermektedir.
 Kökleri %1,5 berberin alkaloiti içerir.
 Yapraklarında %0,2 berberin alkoloiti, %2,6 pirokatehin isimli antikor, %5,2 katran , %2,8 organik asitler (elma,limon) bulunur.
 Meyvalarda C vitamini bulunmaktadır.
 Antikor madedeşeri, karotinoitler içerir.
 Bitkinin meyveleriyle şurup ve reçel yapılır.
 Kabuklarında % 0,5 berberin, %1,5 antikor maddeleri % 1,1 katran bulunur.
 Kadıntuzluğugiller familyasının örnek bitkisidir.
 Mayıs-Haziran ayları arasında, sarı renkli, kokulu çiçekler açan 1–3m boyunda, dikenli, çalı görünüşünde, seyrek ormanlarda
yetişen bir ağaçtır ve kökü acı, yaprakları ve meyvesi tatlıdır.
 Dizilişleri sarmal, tek veya buket halindedir.
 Yaprakları açık yeşil renkli, oval biçimli, kısa saplı , derimsi yapılı, kenarları kızılımsı renkli, batıcı ve dişli olur.
 Çiçekler alkım veya bileşik salkım yada çok az olarak tek tek bulunur. 6 çanak, 6 taç, 6 erkek organ, 1 dişi organa sahiptir.
 Renkleri sarıdır ve çiçekleri olgunlaşınca, erkek organları çabukça dişi organların üzerine kapanarak tozlaşmayı sağlar.
 Sonra bu dişi çiçekler kırmızı yada siyah renkli, oval biçimli, uruk ve ferahlatıcı tadı olan meyveleri oluşturur.
 Bitki, bu meyvelerden döktüğü tohumlarıyla çoğalır.
 Meyve üzümsü, kırmızı-sarı veya siyah renklidir. Kısa sürgünlerin altında, boyları yaprakların yarısı kadar olan 2-3 tohumlu, uzunca, oval şekilli, ateş kırmızı renkte yada vişne renginde olup ekşi bir lezzete sahiptir.
 Meyvelerinde bol miktarda c vitamini vardır.
 Yapraktan değişmiş 3’lü dikene sahiptir.
 Odunu karakteristik olarak sarı renklidir.
 Berberis’lerin herdem yeşil olan türleri, alaca gölge yerleri, humuslu, nemli, süzek toprakları sever.
 Yazın yeşil olan türler ise güneşli olanları sever.
 Kuru topraklarda da gayet iyi gelişirler.
 Kadın tuzluğu bitkisinin gövde yada kök kabukları için; ilkbahar başında ya da sonbaharın sonuna doğru toprağı kazılıp bitkinin kökü çıkarılır ve soyularak kabuğu alınır.
 Gözde kabukları da aynı dönemlerde bitki soyularak alınır. Bu kabuklar gölgelik bir yerde özenle kurutulur.
 Kurutulduktan sonra kullanılacak hale gelir.
 Yaprakları ilk çıktığı zaman taze iken dalında yenile bilir.
 Meyveler kızardıktan sonra dalından yenir yada toplanıp şurup veya reçel yapılarak yenmektedir.
 Kurutulmuş meyvelerinden de çay yapılarak yararlanılmaktadır.
Berberis thungbergii:
1–2 m kadar boylanabilen, yazın yeşil, sık dallı çalı formundadır. Dalları kızıl-kahverengi, köşeli ve dikenlidir. Yaprakları yumurta veya ters yumurta şeklinde ve 1–2,5 cm uzunluğundadır. Kenarları düz, üstü yeşil alt yüzü ise mavimsi-yeşil renklidir.

Sonbaharda yaprakları kızıl veya portakal rengini alır. Çiçekler sarı renkli ve 3-5 tanesi bir aradadır. Meyveleri kırmızı renkli, 1 cm uzunluğunda ve elips biçimindedir. Japonya’ da doğal olarak bulunur. Süs bitkisi olarak en çok yetiştirilen kültür formu Berberis thunbergii atropurpurea’ dır. Yaprakları kırmızı-kahverengi olup ters yumurta şeklindedir. Berberis julianae; her dem yeşil, 2 m kadar boylanabilen, dikenleri kuvvetli olan bir çalıdır. Yaprakları neşter biçiminde, kenarları dişli dikenlidir. Çiçekler sarı ve buket halindedir.

Yetişme istekleri bakımından fazla seçici değildir. Yarı gölge ve güneşli alanlarda, asit ve alkali topraklarda drenajı iyi olmak şartı ile yetiştirilebilir. Üretimi bölme, çelik ve tohum ile olur. Tohum ile çoğaltma daha çok her dem yeşil türlerde uygulanır. Her dem yeşil olmayan türlerin tohumları ekilecek olursa renklerde açılma meydana gelir.

Çelikle üretimde çelikler değişik zamanlarda alınabilir. Berberis thunbergii atropurpurea ve onun nana (bodur) formunda eylül-ekim aylarında alınan çelikler soğuk yastıklarda köklendirilebilir. Bunun için o yıl ki sürgünlerden 4-5 göz bulunan çelikler hormon ile muamele edildikten sonra köklendirme yastıklarına dikilir.

Bir diğer çelik alma zamanı ise Temmuz ayıdır. Temmuz ayında 2 göz ihtiva eden yeşil çelikler %8’ lik toz IBA ile muamele edilerek soğuk yastıklara dikilir. Köklenme oranı yaklaşık 1 ay içinde % 75-90’ dır. Köklenen çeliklerde o yıl içersinde gelişme görülmez. Pişkinleşen çelikler ilkbaharda açık alanlarda iyi hazırlanmış ve muhafazalı bir yere dikilir.


Ürün KategorileriAnasayfa - Hakkımızda - İletişim - Rss


Her Hakkı Saklıdır © 2014 Doğa Peyzaj