1453-39

Peyzaj Proje ve Uygulama 

ÜRÜN KATEGORİLERİ

log-41siparisimnemanagelri-77 yurticisondedneme-98

BİZ SİZİ ARAYALIM

Biz Sizi Arayalım
whatsapp22222-26

FACEBOOK

Tıbbi Aromatik Bitkiler » Şifalı Bitkiler » Filipendula ulmaria Tıbbi keçisakalı

Filipendula ulmaria Tıbbi keçisakalı Filipendula ulmaria Tıbbi keçisakalı
Ürün Kod: 111111


Perakende alışveriş için e-fidanlık

1001fidan.com

ziyaret edebilirsiniz...

qr code

FILlPENDULA ULMARIA L.J, MAXIM. (SPIRAEA ULMARIA L.J)

 Keçisakalı çokyıllık otsu bitkidir. Köksap sürüngen, pek çok kökçüklerle donatılıdır. Gövde 1, 2 m kadar yükselir, alt kısmı ağaçlaşmış olup üst kısmında dallanır. Yapraklar kesik tek tüysü, almaşık, yaprakcıklar  sivri ve gayrimuntazam dişli, uçtaki yaprak tek, 3-5 bölümlü. İki yaprak arasında ufak dişli, çoğu alt tarafı kül rengi kıllı küçük yapracıklar bulunur.

Çiçekler beyaz veya sarımtrak, ufak, çok sayıda, hoş kokulu, sap tepesinde süpürgevari çiçek demetinde toplu halde bulunur. Çanak ve taç  5'er yapraklı, serbest, beyaz veya sarımtrak. Erkek organlar çok. Meyve karma, pek çok kapsülcüklerden ibaret. Yaz mevsiminde çiçek açar.

 Avrupanın her yerinde, Anadolu, Moğolistan, Kuzey Amerikada yayılmıştır.Çayırlarda, çay kenarlarında, 2000 m deniz seviyesine kadar yerlerde rastlanır. 


Kullanılan kısımlar. Köksap , sap ve yapraklar

Toplama zamanı. Ağustos-ekim ayları.

Toplama usulü. Bitkinin çiçek açma devresinde saplar üstten 25 cm kadar aşağısından kesilerek toplanır. Yerde kalan bitkinin yaprakları toplanarak ilave edilir. Köksaplar sonbaharda, meyvelerin olgunlaşmasından ve sapların solmağa başlamasıyla topraktan çıkarılır. Toprak ve yerüstü kısımlardan temizlendikten sonra, yıkanır.

Kurutma usulü. Kurutulmağa hazırlanan sap ve köksaplar kökleriyle birlikte ayrı ayrı havadar binalarda veya 40 derece ısılı fırınlarda ince sıralar halinde sıralanarak kurutulur. Kurutma işinde acele edilmelidir.

Randıman. 4 kg yaş köksaptan 1 kg, 5 kg taze saptan 1 kg kuru alınır.

Paketleme. Standard ağırlıkta balya halinde veya torbalarda.

Depolama. İyi paketletmiş vaziyette kuru ve havadar binalarda.

Muhteviyatı. Gaulterin glikozidi, bu hidroliz neticesi metil salisilat, ve spirein fenol glikozide ayrılır. Bitkinin yerüstü ve yeraltı kısımları önemli miktarda sepi maddeleri ihtiva eder. Yerüstü kısımları fenol glikozidi spitrenin ve izosalisin de ihtiva eder. 

Drog'da daha başka salisil asidi eseri, madeni tuzlar, % 0,2 kadar eterik yağ, homeozropin ve vanilin eseri vs. bulunmuştur.


    Mide ve bağırsak ağrılarında, terletici ve idrar söktürücü olarak kullanılabilir.

    İnce kıyılmış 1 çay kaşığı sap 1 bardak soğuk suya karıştırılır, iyice çalkalanır ve 8 saat dinlendirilir, sonra süzülür.  ( Doz 1 günlük. )

    Köksap toz haline getirilir, vazelin veya saf inek yağı ile karıştırılarak (1:5) romatizmalı yerlere ve derideki sivilcelere sürülür. 


Bal verici ve dekoratif bitkidir.Ürün KategorileriAnasayfa - Hakkımızda - İletişim - Rss


Her Hakkı Saklıdır © 2014 Doğa Peyzaj