1453-39

Peyzaj Proje ve Uygulama 

ÜRÜN KATEGORİLERİ

log-41siparisimnemanagelri-77 yurticisondedneme-98

BİZ SİZİ ARAYALIM

Biz Sizi Arayalım
whatsapp22222-26

FACEBOOK

Herdem yeşiller » İbreliler » GINKGO biloba Mabet Ağacı Ginko

GINKGO biloba Mabet Ağacı Ginko GINKGO biloba Mabet Ağacı Ginko
Ürün Kod: 8690700011000


Perakende alışveriş için e-fidanlık

1001fidan.com

ziyaret edebilirsiniz...

qr code
Mabet ağacı (Ginkgo biloba),günümüzde varlığını sürdüren hiçbir yakın türü veya benzeri bulunmayan,tamamıyla kendine özgü bir ağaçtır.
Botanikçilerce, bitkiler (Plantea) alemi içindeki ayrı bir bölümde (Ginkgophyta)değerlendirilir.
Bu bölümün içinde tek bir sınıf (Ginkgoopsida),sınıfın içinde tek bir takım (Ginkgoales),takımın içinde tek bir familya (Ginkgoaceae), familyanın içinde de tek bir cins olarak Ginkgo ve bu cinste de tek tür olarak Ginkgo biloba bulunmaktadır.
Geçmişte Spermatophyta veya Pinophyta bölümlerine yerleştirilmişse de bugün yukarıda belirtilen tanımların daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Ginkgolar 20-35 metre aradında yüksekliğe varan (Çin'deki bazı ginkgoların boyu 50 metreyi aşabilmektedir) orta ile geniş arası boyutlarda yaprakdöken ağaçlardır.
Zirveleri çoğu kez köşeli, yaprakları uzun ve dağınıktır.
Kökleri genelde derine iner ve rüzgar ve karın sebebiyet verebileceği hasarlara karşı dayanıklıdırlar.
Genç ginkgolar ekseriyetle ince bedenli olup, uzunlamasına büyümüşlerdir.
Daha seyrek yapraklıdırlar.
Ağaç yaşlandıkça tepe kısmı genişler.
Sonbaharda yapraklar parlak sarı renge döner ve hemen sonra (1-15 gün arasında)dökülürler.
Genel olarak bitki hastalıklarına karşı olağanüstü dirençli olmaları, gövdelerinin bitki haşeratına çok iyi karşı koyabilmesi,yüzeyde ilave kökler ve tomurcuklar oluşturabilmeleri ginkgoların çok uzun ömürlü olmalarına imkân vermekte,bazı ağaçların yaşı 2500 yıla varabilmektedir.
Bazı yaşlı ginkgolarda gelişen yüzey kökleri (chichi) (Japonca'da "meme") geniş dalların alt kısmında belirir ve aşağıya doğru büyürler.
Chichilerin büyümesi son derece yavaş olup,yüzlerce yıl sürebilir.
Bu kalın ilave kökler toprağa eriştiklerinde çoğu kez filizlenirler ve bu,yaşlı ağaçların bünyesinin istikrara kavuşturulması veya genç bitki hücrelerinin oluşturularak ağaç bünyesine katkı sağlanması işlevi görüyor olmalıdır.
Bilinen yaşayan fosil türlerinin en iyi örneklerinden biridir.
Ginkgo biloba,açık tohumlular (gymnospermae)olarak anılan,başka bir deyişle tohumları bir meyve tarafından koruma altında olmayan bir ağaç türüdür(açık tohumluların tersi: kapalı tohumlular (angiospermae)).
Uzun süre, yabani ginkgo soyunun tükenmiş olduğu düşünülmüşse de, bugün Doğu Çin'deki Zhejiang eyaletindeki Tian Mu Shan milli parkında en az iki küçük alanda yabani ortamda da yetişmekte olduğu anlaşılmıştır.
Ancak bu bölgenin bin yılı aşkın süredir insanlarca iskan edilmiş olduğu göz önüne alındığında,buralardaki ginkgoların ne derece yabani, ve ne derece bölge halkınca terbiye edilmiş türler olduğu tartışmaya açıktır.Ürün KategorileriAnasayfa - Hakkımızda - İletişim - Rss


Her Hakkı Saklıdır © 2014 Doğa Peyzaj