1453-39

Peyzaj Proje ve Uygulama 

ÜRÜN KATEGORİLERİ

log-41siparisimnemanagelri-77 yurticisondedneme-98

BİZ SİZİ ARAYALIM

Biz Sizi Arayalım
whatsapp22222-26

FACEBOOK

Çalı Formlu Bitkiler » Çalılar » INDIGOFERA tinctoria Çivit Ağacı civit Fidanı

INDIGOFERA tinctoria Çivit Ağacı civit Fidanı INDIGOFERA tinctoria Çivit Ağacı civit Fidanı
Ürün Kod: 8690900060000


Perakende alışveriş için e-fidanlık

1001fidan.com

ziyaret edebilirsiniz...

qr code

Baklagiller familyasındandır. Hint Boyalarının doğal kaynaklarından biridir.Diğer adları Bitkisel çivit, Lahur çiviti.
2 metre kadar boylanabilen, salkım halinde, küçük beyaz ve pembe çiçekler açan, bir ağaççıktır. Çiçekler daha sonra kabuklu meyvelere dönüşür.

Çiçeğin adının kısaltılması olan “İndigo” Hintli demektir. Hindistan başta olmak üzere, Hint adalarında
ve Afrika’da bolca yetiştirilmiştir. Çivit elde etmek için çivit ağaççığı yerden iki karış yukarıdan kesilip su ya da idrarın içinde mayalanmaya bırakılır. Sopalarla karıştırılır, çivit dibe çöker

Çivit ağaççığından elde edilen çivit dünyanın beş bin yıllık boyar maddesidir. Eski Mısır’daki Teb kentinin kumaşçıları hem kumaşlarını, hem de mumyaları sardıkları bezleri çivit ağacından elde edilen çivitle boyarlardı.
Çivit ağaççığından elde edilen çivit, Çivit otundan (Isatis tinctoria) elde edilen çivitten kat kat daha nitelikli ve değerliydi. Çivit otu üreticilerini korumak için Avrupa’da uzun yıllar indigo ihracı yasaklanmıştı.

Örneğin 1654’de Alman imparatoru indigoyu “Şeytan rengi” ilan etmişti. 19. yüzyıl sonlarına kadar çivit bugünün petrolü konumundaydı, başta gelen bir zenginlik unsuruydu. Bu tarihlerde yapay indigo elde edilince bitkisel indigo tahtından indi. Ancak, yıkamalardan sonra rengini açtığı için bugün de “blue jeans” kumaşları hâlâ onunla boyanır ve doğal olarak yetiştirildiği ülkelerde boyar madde olarak kullanılır.
Çivit halk sağlığında da, ağızdan sinir rahatsızlıklarında, dışardan yara iyileştirici olarak kullanılmıştır.Ürün KategorileriAnasayfa - Hakkımızda - İletişim - Rss


Her Hakkı Saklıdır © 2014 Doğa Peyzaj