1453-39

Peyzaj Proje ve Uygulama 

ÜRÜN KATEGORİLERİ

log-41siparisimnemanagelri-77 yurticisondedneme-98

BİZ SİZİ ARAYALIM

Biz Sizi Arayalım
whatsapp22222-26

FACEBOOK

Çalı Formlu Bitkiler » Çalılar » NERIUM oleander Soeur Agnes,Zakkum

NERIUM oleander Soeur Agnes,Zakkum NERIUM oleander Soeur Agnes,Zakkum
Ürün Kod: 8690100008701


Perakende alışveriş için e-fidanlık

1001fidan.com

ziyaret edebilirsiniz...





qr code
*3-3,5 m boy yapabilir.
*Toparlak yapılıdır.
*Uzun çok güzel yaprakları vardır.
*Yaprak dökmeyip, saksıda yetiştiğinden kuzeyde çok yaygındır.
*Dona karşı hassas olmasına rağmen toprağın yapısı ile ilgili
sorun çıkarmaz.
*Gölge yerleri tercih eder.
*Deniz kıyısında da yaşar.
*Kullanımı yalnız, öbekler, serbest çitler halindedir.

Zakkum (Nerium oleander)
Latince Adı : Nerium oleander
Türkçe Adı : Zakkum
Form : Çalı


4 m.' ye kadar boylanabilen, 3 m.'ye kadar yayılma gösterebilen, yerden dik dallanan çalılardır. Genç sürgünler yeşil ve tüysüzdür. Yaşlandıkça gövde rengi kahverengiye döner. Yapraklar, uzun şerit halinde sürgünlere 3'lü çevrel **** karşılıklı, bazen 4'lü dizilmişlerdir, üst yüzü koyu yeşil, alt yüzü mat renklidir. Boyları 10-15 cm.'dir kenarları tam fakat biraz kıvrılmıştır. Orta damar belirgin şekilde çıkıktır. Çiçekler terminal durumlu, huni gibi, pembe gül renginde veya beyaz renktedir. Meyveler, uzun kapsül şeklinde ve içerisinde bol miktarda tohum içerir. Tropik ve sub-tropik iklimlerde yetişir. Tohum ve çelikle üretilir. Park ve bahçe düzenlemelerinde, gruplar halinde ve soliter olarak kullanılabilir. Set bitkisi veya sınırlandırma amaçlı olarak kullanılabilir. Özsuyu insan için zehirli özellik taşımaktadır.

Dahilen idrar arttırıcı ve kalp kuvvetlendirici etkisi vardır. Tıbbi miktarın üzerinde alındığı zaman kalp yetmezliği, kusma ve ishal ile kendini gösteren ağır zehirlenmeler yapar. Tehlikeli bir drogtur. Dahilen ancak hekim kontrolu altında kullanılabilir. Haricen zeytinyağındaki maserasyonu cilde sürülür. Vücut parazitlerine karşı kullanılır.

Bütün bitki zehirlidir. Zehirlenme mide ve barsak bozuklukları, solunum güçlüğü ve nabız yavaşlaması gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Kalp yetmezliği ölüme sebep olur. Bir gram kuru yaprak insanlarda tehlikeli zehirlenmeler yapar. bu bitkiyi yiyerek ölmüş hayvanların etleri de zehirlidir.

Birleşiminde: Zakkum yapraklarındaki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
a) Cardenolidglikozitler (kalbe etkili glikozitler) % 1-2 arasında olup bununda en önemli bileşiğini % 80’le oleandrin’den oluşur. Bundan başka desasetiloleandrin, 4’- asetiloleandrin, digitoxigenin, gitoxigenin, oleandrigenin, oleagenin, 16’-anhydrogitoxigenin, uzarigenin, adynerigenin ve adynerini sayabiliriz. Oleandrinin hidrolizi (suda çözülmesi) ile oleandrigenin ve oleandroz’a ayrılır.
b) Şeker türevlerinden (monosakkaritlerden); L-Oleandrozlar, d-diginozlar, d-digitalozlar, d-glikozlar, d-sarmentozlar ve gentiobiozlar
c) Flavonitler % 0,5 oranında olup başta; rutin, kâmpferol-3-O-rhamnoglikozit, quercetin, ve kâmpferoltürevleri içerir.
d) Triterpenlerden; Ursolasit ve oleanolasit en önemlileridir.

Araştırmalar: Zakkumla ilgili geniş çaplı bir araştırma yapılmamıştır.
1) Dört bitki ekstresinin karışımından oluşan damlanın orta derecedeki kalp zafiyetine karşı etkili olduğu Komisyon E tarafından beyan edilmiştir.
2) Dr. Özenin kansere karşı zakkumdan etkili bir ilaç elde ettiği iddiası hiç bir zaman bir klinik araştırmasına dayanmamaktadır. Bu doktordan başkada bu yönde iddialar ileri süren ve iddiasını ispatlayan bir ilim ada¬mı çıkmamıştır. Daha ciddi bir araştırma yaptıktan sonra açıklama yapsalardı belki de daha iyi olurdu. Bu nedenle çok zehirli olan bu bitkinin kansere karşı kullanılması problemi daha da çıkılmaz hale getirir.

Tesir şekli: Kalbe etki edici ve idrar artırıcıdır.

Kullanılması:
a) Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılma-mıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Zakkum yerine göre daha etkili olan başka bitkiler kullanılmalıdır.
b) Komisyon E tarafından yayınlanan monografide zakkumun kalp zafi-yetine karşı sadece tek başına yetersiz olacağı ve ancak Adasoğanı, Keklik otu, İnci otu ve Zakkum ekstrelerinden oluşun damlanın etkili olacağı beyan edilmiştir. Fakat kalp rahatsızlıklarına karşı Gökçek İksiri Alıç, Oğulotu ve Aslan otu preparatları daha uygundur.

Açıklama: Birleşimindeki maddeler Yüksük otunun birleşimindeki mad¬de-lere çok benzer ve oldukça zehirlidir. Bu nedenle natürel ilaç veya tentürü kullanılır, fakat asla çayı içilmez. Zakkumlu ilaçlarda uzun süre kul¬la-nıldığında vücutta yoğunlaşarak (kumulieren) zehirlenmeye neden olur. Bu nedenle dozajını iyi ayarlamak gerekir.

Homeopati’de: Zakkum yapraklarından 20gr bir şişeye konur ve üze¬rine %70’lik 80mg Alkol ilave edilerek 4-6hafta bekledikten sonra süzülerek Homeopati’de<ismi ile anılan tentür elde edilir. bu ten¬türden günde 3-5defa 3-5damla 4-6hafta süreyle alınır.

Hastalığın belirtileri (semptom):
1) El ve ayaklarda soğuk, yüz soluk ve anlamsız bakışlar
2) Sulu, kabarcıklı, kaşıntılı ve yakıcı ekzema genellikle kulak ve kafalarda
3) Elbiselerin sürtünmesi nedeni ile ense ve apış arasında kızarıklık
4) Eşyayı çift görme ve gözde yabancı madde varmış gibi duygu
5) Karın ağrısı ve pis kokulu geğirme, istek dışı ani sarımsı gaita
6) Bazen kabız, bazen ishal olma hali
7) Nabız sabahları yavaş ve zayıf, akşamları hızlı ve dolu
8) Uzuvlarda felçli gibi dermansızlık
9) Üzgün ve kendine güveni yok ise
Bu gibi hallerde günde 3-5defa 3-5damla Zakkum tentürü alınır.

Zakkum yağı: Zakkum yapraklarından 20-30gr bir şişeye konur ve üze-rine 70-80ml Zeytinyağı ilave edilerek 4-5hafta beklettikten sonra süzülerek Zakkum yağı elde edilir. Bu yağ kaşıntılı, kabarcıklı, sulu ek¬zemaya ve uyuza karşı kullanılır.

Yan tesirleri: Zakkum çok zehirli olması nedeniyle mutlaka tarife uyulmalıdır. Eşek ve atlar için 15-20gr ve koyunlar için 1-5gr öldürücü olabilir. Zakkum zehirlenmesine karşı sülfür (kükürt) tentürü 1gram kükürt 1000 ml alkolle özel şekilde karıştırılarak tentür elde edilir. Tentürden günde 3-5defa 3-5damla alınır. Zehirlenen kişide dil ve yutak hissizleşir, nefes yollarında felç, şok, nabız yavaşlaması, nefes darlığı, el ve dudaklar morarır ve 2-3saat sora ölümle sonuçlanır. Gökçek İksiri ve alıç preparatları daha etkilidir.






Ürün Kategorileri



Anasayfa - Hakkımızda - İletişim - Rss


Her Hakkı Saklıdır © 2014 Doğa Peyzaj